Aktuellt i Lantbruket – 07072025

Uppföljningen av förekomsten av ärtvecklare fortsätter.

Ärtfälten börjar vara så långt utvecklade att de nu börjar blomma eller redan blommar. Uppföljningen av förekomsten av ärtvecklare inleddes på Sällskapets område under veckan efter midsommar, – mängderna som fastnade i feromonfällorna var först små medan de fram till och med förra veckan fortsättningsvis överskridit gränsen i västra Nyland medan förekomsten ännu underskridit gränsen i östra Nyland. Skillnaden kan långt bero på hur mycket ärt det tidigare odlats på området.

I västra Nyland är ärterna av sorten Balder sådda den 12.5. medan ärterna i östra Nyland är av sorten Ingrid sådda den 21.5.

Gränsen för hotande mängd är tio ärtvecklare per någondera fälla två observationsgånger i rad. Bekämpningstiden infaller, beroende på rådande temperatur, efter 8 – 12 dygn efter den andra över tio st överstigande observationen. Eventuell bekämpning med Pyretrioder bör i allmänhet ske i slutet av blomningen när de kläckta larverna förflyttar sig mot de spirande baljorna. Vid svalt och regnigt väder kan blomningen bli utdragen och en upprepad bekämpning kan behövas.

Bekämpningen av ärtvecklarna är mest viktig vid produktion av mat- och utsädesärter men vid riklig förekomst hotas också foderärter. Sannolikheten för stor förekomst av ärtvecklare är klart större i områden där det tidigare odlas ärter i grannskapet.

Enligt förekomsten i västra Nyland verkar lämplig bekämpningstid infalla mot slutet av denna vecka/början av nästa vecka beroende på när ärterna är sådda.

Observationerna görs på måndag och torsdag.

——-

Förekomsten av svampsjukdomar har efter hand ökat i vårsädsfält som inte ännu svampbekämpats och det utlovade ostadiga vädret ökar klart risken för ytterligare angrepp. Frodiga och lovande bestånd som inte lider av vätan torde löna sig att bekämpa men kom ihåg att användningen av stora mängder strobiluriner vid axgång försenar mognaden.

OBS! Gulrost har påträffats höstvete bl.a. i den för gulrost känsliga sorten Norin. Det betyder att angrepp kan väntas också i vårvetesorter som är mottagliga för sjukdomen. Följ noga med läget eftersom gulrost har ett mycket aggressivt angreppssätt eftersom den sprids med vindar till hela plantan på en gång!

OBS! Hönshirsen växer nu till sig för fullt så observationer av fälten bör fortgå och kommande bekämpning planeras, – räcker det med plockning eller måste kemisk bekämpning tillgripas nästa år! I värsta fall kan det bli fråga om svartträda nästa år medan måttligare förekomst kan hållas tillbaka med höstsäd som sås med rikligare utsädesmängd och i vilken vid behov sedan hirsen dessutom bekämpas kemiskt vid axgång.

Ett säkert kännetecken som redan på små plantor skiljer hönshirsen från de flesta andra gräs är att den saknar den lilla, genomskinliga hinnan som finns vid bladfästet på bladets kant mot strået, snärpet.  Riv försiktigt löst blad och kolla på detta om du är osäker.

Denna sida är uppdaterad den 7.7.2025 av Jan Grönholm, NSL