NSL Försök utför tillsammans med Yara Finland och projektet ”Förbättring av odlingssäkerheten i Nyland” (på finska ”Viljelyvarmuuden parantaminen Uudellamaalla”) försök med olika gödslingsstrategier och -tidpunkter även i vårsäd våren 2025 (N-prognos höstsäd 2025 hittar ni HÄR).
En gång i veckan görs mätningar med N-sensor, från broddstadium till axgång, och vi följer genom det hur mycket kväve som tagits upp av spannmålen.
Mätningar vecka 23 – Kväveupptaget börjar ta fart i vetet – kornet publicerar vi inga mätningar för då det visat sig att mätaren inte visar upptaget som det ska för korn för tillfället.
Sibelius vårvete 3.6.2025(klicka på diagrammen för att göra dem större)
RGT Planet korn
Bilder 21.5. – Gödslingsförsöken i korn och vårvete som såddes strax innan påsk i Sjundeå är nu i trebladsstadiet och man kan tydligt urskilja de ogödslade rutorna som betydligt ljusare i färgen jämfört med de gödslade rutorna(se bilder längre ner). Första mätningarna med Yara N-censor gjordes i måndags(21.5.) och resultaten visar att de ogödslade rutorna har tagit upp ca 20kg N medan värdet för de gödslade rutorna är ca 30 kg N(gäller för korn).
